X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
من، وودی آلن و اینگمار برگمان! - برداشت
اینجا همه برداشت ها شخصی است.
من، وودی آلن و اینگمار برگمان!
دوشنبه 18 اردیبهشت 1396 ساعت 16:01 | نوشته ‌شده به دست پرنیان خان زاده

اعتراف می کنم  چیزی از فیلم «مهر هفتم» سر در نیاوردم اما سادگی معصومانه ی «میا» مرا با خودش می کشید. بازی با مرگ مسابقه ی ساده ای نیست . در ابتدا باید با خودت تکلیف را مشخص کنی که «آیا می خواهم باز هم باشم؟» که خودش مسابقه ای را شروع می کند با خویشتن. این که تن در دادن به مرگ شیرین تر است یا تجربه ی یک روز آفتابی با عشق؟

 شخصیت اصلی فیلم اما از مرگ فرصتی کوتاه طلب میکند، فرصتی به اندازه ی بازی شطرنج. نمیدانم چرا اساسا مرگ وارد این بازی شد. روز و ساعت و ماه چه تفاوتی میخواهد به حال بلوک کند، زندگی برای کسانی مثل میا و همسرش و یا نات داستان وودی آلن چیز خوشایندی است نه برای امثال او. به قول مرگ، خدا قرار نیست پرده از چهره براندازد، حداقل نه برای شکاکان. همواره این ایمان آورندگان بوده اند که او را لمس کرده اند.

میای فیلم برای من تداعی کننده زندگی بود در مقابل مرگ. زیبا، خندان و پر شور. اگر بلوک همراهانی مثل عقل و مرگ داشت، مرد بازیگر زندگی و تداوم زندگی (همسر و فرزندش) را در کنارش می یافت. نکته ی فیلم در نظر من ایمان داشتن یا نداشتن نبود، بلکه طرح پرسش درباره آن بود. مرد بازیگر بی انکه چیزی را بجوید یا در آن شک کند، با شهود و الهام، می توانست ندیدنی ها را مشاهده کند، مریم باکره و عیسی و مرگ را. او زندگی را با بازی کردن می گذراند با خیالات رنگین. چنان شاد و سرخوش و پرشور انگار که هرگز مرگ در آستان حیاتش حضور نخواهد یافت و در مقابل او بلوک بود، کسی با ایمانی سخت و به قول میا جدی، او برای ایمانش جنگیده بود و شاید همان جنگ، همان گوش فرا دادن به کشیشی که در اخر محکوم به مرگی فجیع شد، او را به کام شک کشید. در این تلخی و سیاهی منجلاب وار که هر چه دست و پا بزنی راهی برای نجات نخواهی یافت چرا که شک چون سیاه چاله ای تو را درون خودش می کشاند و راه فراری جز ایمان در آن نخواهی یافت.


پی نوشت: دو روز از نوشتن متن بالا می گذرد و من هنوز گرفته ام. انگار که کتک خورده باشم تنم کوفته است. جایی در پس ذهنم در گیر است هنوز...

دوستش داشتم.
چاپ این مطلب: کلیک کنید

(0 لایک)
نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.
 
آمار
بازدیدکنندگان : 5647