X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
من اشتباه کردم. - برداشت
اینجا همه برداشت ها شخصی است.
من اشتباه کردم.
سه‌شنبه 26 اردیبهشت 1396 ساعت 17:11 | نوشته ‌شده به دست پرنیان خان زاده

ناصر فکوهی می‌گوید: " تأمل و اندیشه بر خود و بر دیگری، بر چرایی و چگونگی و آمدن و رفتن ما در این جهان و معنایی که می‌خواهیم به زندگی‌مان بدهیم، مهم‌ترین فرآیندی است که به باور من در زندگی هر فردی می‌تواند وجود داشته باشد." 

 خود انتقادی یکی از روش‌هایی است که اگر به‌صورت درست و مؤثر صورت بگیرد می‌تواند زمینه‌های پیشرفت را در  عرصه‌های مختلف ایجاد کند. علیرغم مؤثر بودن، این شیوه می‌تواند بسیار خطرآفرین باشد و فرد را در معرض مشکلات روانی و افسردگی نیز قرار دهد. به همین صحیح انجام گرفتن آن بسیار حائز اهمیت است. در ادامه بعضی از نکاتی که باید  در نظر داشته باشیم ذکر می‌شوند:


  • رفتارتان را نقد کنید نه خودتان را.

مثلاً نگویید: من آدم باهوشی نیستم. این‌گونه خود را نقد کردن سبب بروز زمینه‌ای برای افسردگی می‌شود. خود انتقادی سازنده، بیشتر بر مبنای توضیحی مثبت اندیشانه از رفتارمان است که می‌تواند باعث پیشرفت ما در حوزه مورد نقد شود. برای مثال به خودتان بگویید: من مدت ‌زمان زیادی بیدار ماندم برای تماشای تلویزیون درحالی‌که می‌توانستم این زمان را صرف مطالعه کنم، دفعه بعد برای تلویزیون دیدن بازه زمانی مشخصی در نظر می‌گیرم.

  • بر ریشه‌ها تمرکز کنید.

مثال بالا را در نظر بگیرید. چرا برای تماشای قسمت‌های قدیمی یک سریال بیدار ماندید به‌جای آنکه به کارتان برسید و یا مطالعه کنید؟ اگر هم‌اتاقی‌هایتان با یک بسته تخمه و سروصدای زیاد به شما فشار بیاورند که همراه آن‌ها به تماشای تلویزیون بنشینید، به‌احتمال زیاد بسیار سخت خواهد بود که مقاومت کنید.نکته چیست؟ نکته در اینجاست که اگر شما ریشه‌ها و محرک‌هایتان را برای انجام کارهایی که به آن افتخار نمی‌کنید، بشناسید، قادر خواهید بود از این محیط‌ها و شرایط دوری‌کنید.آگاه بودن از ضعفمان در بعضی شرایط می‌تواند کمک کند که تصمیم‌گیری بهتری داشته باشیم.

 

 

برداشتی آزاد از این لینک

 

پی نوشت: اینجا نیز مطلب مفیدی درباره خودانتقادی نوشته شده است.

چاپ این مطلب: کلیک کنید

(0 لایک)
نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.
 
آمار
بازدیدکنندگان : 5647