X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
جمعه ها با فیلم : چه زندگی شگفت انگیزی! - برداشت
اینجا همه برداشت ها شخصی است.
جمعه ها با فیلم : چه زندگی شگفت انگیزی!
پنج‌شنبه 1 تیر 1396 ساعت 01:36 | نوشته ‌شده به دست پرنیان خان زاده

نام فیلم: چه زندگی شگفت انگیزی! ( it's a wonderful life)

کارگردان: فرانک کاپرا

سال ساخت: ۱۹۴۶

مدت فیلم: حدود دو ساعت و دوازده دقیقه از وقت گرانبهای شما را خواهد گرفت.

مناسب حال: اگر از افسردگی، خستگی از درد و رنج زندگی، احساس هدر رفتن عمر و بدون حاصل ماندن آن رنج می برید و نمی دانید برای چه این همه فلاکت و بدبختی را باید تحمل کنید، بد نیست ساعاتی را برای خودتان در نظر بگیرید و به تماشای این جادوی سیاه و سفید بنشینید.

نمره آی ام دی بی : ۸.۶/۱۰ (رتبه ۲۶  ا ز ۲۵۰ فیلم برتر) 

 احتمالا این سئوال برای خیلی از ماها پیش آمده  که " اگر من متولد نمی شدم چه بر سر این دنیا می آمد؟"

جواب این سئوال به جورج بیلی داده شد، درست وقتی که خسته از تمام بدبیاری هایش در زندگی، می خواست خودکشی کند.  این که حدس بزنیم بعد از خودکشی چه بر سر اطرافیان و آدم های پیرامون ما می آید کار چندان مشکلی نیست، اما اینکه بدانیم اگر اثری از ما در این جهان نبود چه اتفاق هایی می افتاد و کدام ها نمی افتاد، خارج از حیطه علم ماست.

در این فیلم همراه جورج و یک فرشته عجیب و غریب که برای بالدار شدن به این ماموریت فرستاده شده بود، به دنیایی سفر می کنیم که در آن جورجی وجود ندارد و حیرت زده، به سلسه ی اتفاقاتی بر می خوریم که تنها بخاطر وجود "او" رخ داده اند بدون آنکه خودش بداند چه نقشی در آنها داشته است.

چه بخواهیم چه نخواهیم، همه ما در دایره ای  زاده می شویم و زندگی می کنیم. همانطور که همه ما با دوایر انسان های اطرافمان  قسمت های مشترکی داریم، اطرافیانمان هم با دایره سایر انسان ها اشتراک پیدا می کنند، بدین ترتیب، دایره زندگی ما ممکن است به دایره میلیون ها آدم دیگر بدون آنکه بخواهیم اتصال داشته باشد و با حذف یکی از این دوایر معلوم نیست چه بر سر بقیه و دایره هایشان ممکن است بیاید.

این فیلم برای من  یادآورکننده ی دیالوگی از سریال زیبای  شرلوک بود. جایی که شرلوک به دختری که می خواست خودکشی کند، می گوید:

!taking your own life. interesting expression 

taking it from who? once it's over,it's not you who'll miss it

.you're own death is something that happens to everybody else

"your life is not your own,  take your hands off it'

"زندگی خودتو بگیری. عبارت جالبیه!

از کی بگیری؟ وقتی که تموم شد، این تو نیستی که از دستش میدی.

مرگ خودت، چیزی که برای بقیه اتفاق می افته.

زندگیِ تو مالِ خودت نیست، دستتو ازش بردار."
پی نوشت: برای من که دربه در دنبال " دلیل" می گردم و جواب ها هم حال چندان خوشی به آدم نمی  دهند، این فیلم حداقل  کمی "دلگرم کننده " است. می گویم دلگرم کننده، چرا که در پس این دلیل هم "جبر" حاکم است و من هنوز رابطه ام  با "جبار" راست و ریس نیست.

پی نوشت بعدی: شاید بد نباشد  بعد از دیدن این فیلم یا حتی قبلش، سری به سسله نوشته های "سرشت و سرنوشت" از محمدرضا شعبانعلی بزنید. من با این نوشته  ارتباط بیشتری برقرار کردم.

چاپ این مطلب: کلیک کنید

(1 لایک)
نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.
 
آمار
بازدیدکنندگان : 5646