X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
در جست و جوی رنج ها - برداشت
اینجا همه برداشت ها شخصی است.
در جست و جوی رنج ها
چهارشنبه 4 مرداد 1396 ساعت 14:00 | نوشته ‌شده به دست پرنیان خان زاده

مدت ها درگیر انتخاب "نشانه" ای از حقیقت بودم. نه اینکه این روزها از آن جست و جو رها شده باشم، اما این کو کو مرا به سنگ محکی رساند که با آن "مفید" یا "مضر" بودن یک انتخاب برای خودم را می سنجم و آن "رنج" است.

اما این جست و جو چگونه در من برانگیخته شد؟ شاید با رسیدن به یک دوراهی.

در دنیای این روزها هر چه رهاتر باشی و کمتر درگیر چالش ها، هر چه آسانی های اطرافت بیشتر باشد و تو کمتر طعم از دست دادن را بچشی، خوشبخت تر شناخته می شوی. اما من در دنیای دیگری را رو به خودم باز کردم. دنیایی که در آن مال و منال و خانواده را می گذاشتند و راه بیابان می گرفتند، دنیایی که در آن پادشاهی به قیمت ملکش، درویشی گزید. روزها گرسنگی کشید و غربت را تاج پادشاهی اش انتخاب کرد.

با هر معیار و متری که امروز در دست داریم، اگر بخواهیم این آدمها را بسنجیم، بدبختند!

اما شاید لازم است از کمی نزدیک تر به این دو دنیا نظر کنیم. در بی رنجی رکود هست، فسردگی و انجماد هست. انگار که یک نقطه و تمام. گل زیباست، اما این صحبت چهار روزه مان با اوست که آن را برای ما خوشایند کرده است. که اگر همیشه داشتیمش و خزانی نداشت، گرفتار عادت می شدیم و موهبت زیبایی در نظرمان شگفتی آور نبود. این همکلامی ما و گل وقتی ارزشمند است که در درون رنج جدایی را بدانیم و در حقیقت آن رنج جدایی است که وصال را شیرین کرده و این باز هم رنج جدایی است که "دم" را غنیمت می بخشد.

در رنج شکوفایی ،در رنج جست و جو هست. و در رنج، چیزی هست فرای این ها. "پذیرش"، آری پذیرش و در پس آن آرامش شکوهمندی از جنس دانایی و حکمت. اما آدمی را توان آن نیست که مراتب رنج را بی شماره طی کند که پذیرشِ پیش از جست و جو نیز رنگی از فسردگی به خود دارد و رکودی از جنس نادانی.

رنج ها را باید به آغوش کشید، مثل ضربه های بی امان چکش مجسمه ساز. ولی این بار باید بدانیم سنگ خودمانیم و مجسمه ساز نیزهم. می توان به خیال "تکه سنگی که من هستم" تن داد و یا رنج را برگزید و تندیسی شد که "من باید باشم".

رنج و لذت، آنچنان که من فهمیده ام شان، ضدیتی با هم ندارند بلکه از همند. یک روح در دو کلام.

 

 

گفت مرا :"غم را لطف لقب کن، ز غم و درد طرب کن"

و من رقصی چنین، میانه میدانم آرزوست...

چاپ این مطلب: کلیک کنید

(1 لایک)
نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.
 
آمار
بازدیدکنندگان : 5647